Londra Müzesi Karantina Rüyalarını Topluyor

COVID-19 sürecinde görülen rüyaların üretilen sanat eserleri üzerindeki etkisini incelemek için Londra Müzesi ve Düşler Müzesi bir araya geliyor.

Maddenin kimyasal ve fiziksel niteliklerini taşıyan en küçük yapı taşı olan atom, çevremizdeki maddelerin kimyasal ve fiziksel yapıları hakkında bilgi kaynağı olduğu gibi; rüyada, bilinçaltımızın, davranışlarımızın ve beynimizin çalışma prensibi hakkında bilgi edinmemiz açısından kuvvetli bir kaynak. Rüyaları materyalist bir bakış açısıyla inceleyen Sigmund Freud’a göre de rüya, nevrotik belirtiler gibi yasaklanmış istekler ve bu istekleri engelleyen güçler arasındaki bir uzlaşma sonucu ortaya çıkıyor. Her iki durumda da rüya görme hali; dış dünyadan gelen uyaranları, öznel deneyimleri, vücuttaki organik uyaranları ve uyku sırasındaki zihinsel faaliyetleri içeriyor. Kısacası uyku düzenimiz ve gördüğümüz rüyalar, dış etkenlerden fazlasıyla etkilenebiliyor. Haliyle bu durumda günlük hayattaki davranışlarımıza yansıyor.

Tüm dünyanın sıkı denetimler ve önlemler altında geçirdiği COVID-19 ve karantina süreci, sosyal hayatlarımızda yarattığı etkinin yanı sıra uyku şeklimizde ve gördüğümüz rüyalar üzerinde olumsuz etkiler yarattı.

Londra Üniversitesi’ni oluşturan ilk kolejlerden King’s College London ve pazar araştırma şirketi Ipsos MORI tarafından yapılan anket sonuçlarına göre; küresel COVID-19 krizinin getirdiği kaygı, stres ve endişe yalnız uyanıkken değil uyku halinde de vücutta hissediliyor ve bu durum gördüğümüz rüyaları da etkiliyor.

Londra Müzesi ve Düşler Müzesi’nden rüya toplayıcılığı

Londra Müzesi ve Düşler Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilecek olan sosyal tarih projesi The Guardians of Sleep, bu süreci mercek altına alıyor. İki kuruluş, sözlü bir tanıklık projesi olarak pandemi sürecini gelecek kuşaklara anlatmak ve bu sürecin üretilen sanat eserleri üzerindeki etkisini incelemek için bir araya geliyor.

Şubat 2021’den itibaren başlaması planlanan proje kapsamında; psikologlardan, alanında uzman danışmanlardan, akademisyenlerden ve sanatçılardan oluşan bir inceleme grubu oluşturulması planlanıyor. Proje kapsamında rüyalarını anlatmak isteyen Londralılar bu heyet tarafından dinlenilecek ve uygun görülenler, koleksiyon için Londra Müzesi tarafından satın alınmak üzere değerlendirilecek.

Ayrıca The Guardians of Sleep projesiyle birlikte, kişisel tanıklıklar ve rüyalar ilk kez bir müze tarafından bir araya getirilmiş olacak.

Görsel: Andy Warhol, Sleep

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir