Kuş Popülasyonlarını Yakından Tanımanın Rahatlığı: Bird Buddy

Akıllı kuş evi Bird Buddy; fotoğrafçılık, koleksiyonerlik ve doğayı birlikte paylaştığımız kuşları beslemek gibi komplike çözümleri bir arada sunuyor.

Gördüğümüz yakın çekim hayvan fotoğraflarının arka perdesinde oldukça büyük bir emek yatıyor. Bir hayvan popülasyonunu habitatında görüntülemek, bunu hayvanı kaçırmadan ve korkutmadan yapabiliyor olmak oldukça zor. Özellikle de konu kuş fotoğrafçılığı veya diğer bir adıyla ornitofoto olduğunda. Kuş fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatının her bir dalının temel prensiplerini paylaşmakla birlikte; kendine has özellik ve koşullarıyla diğer dallardan ayrılır ve özel bir noktada konumlanır. Ancak hepsinden önce en temel prensip elbette ki sabır. Bazen fotoğrafını çekmek istediğiniz bir türü yakalamak için günlerce gezmeniz veya sabit bir şekilde saatlerce kamufle olarak beklemeniz gerekebilir.

Bütün bu meşakkatli süreci, teknolojinin sunduğu imkanlar dahilinde gerçekleştirmek ve kuş popülasyonlarını tanımak isteyenler için ucuz ve pratik alternatifler de mevcut.

Kickstarter üzerinden fonlanan akıllı kuş evi Bird Buddy, bu alternatiflerden birisi. Vahşi yaşam meraklıları için geliştirilen bu kuş evi; fotoğrafçılık, koleksiyonerlik ve doğayı birlikte paylaştığımız kuşları beslemek gibi komplike çözümleri bir arada sunuyor.

Kus-Populasyonlarini-Yakindan-Tanimanin-Rahatligi-Bird-Buddy-SkipAdds
Kus-Populasyonlarini-Yakindan-Tanimanin-Rahatligi-Bird-Buddy-SkipAdds
Kus-Populasyonlarini-Yakindan-Tanimanin-Rahatligi-Bird-Buddy-SkipAdds

Kuş popülasyonlarını daha yakından tanımak için geliştirilen Bird Buddy’nin çalışma presibi ise temelde oldukça basit. Bulunan hazneyi kuş yemiyle doldurduktan sonra bir yere sabitlemek başlangıç için yeterli. Sonrasında size sadece uygulama üzerinden gelen bildirimleri beklemek kalıyor.

Kus-Populasyonlarini-Yakindan-Tanimanin-Rahatligi-Bird-Buddy-SkipAdds

Davetsiz misafirlerinizi bildirimle haber veren kuş evi: Bird Buddy

Tamamı yem ile doldurulduğunda ortalama 2,5 kg olan Bird Buddy, akıllı kapı zili görünümünü andıran bir kamerayıda bünyesinde barındırıyor. 120 derecelik görüş açısına sahip olan bu kamera doğa severlere; 5 MP’e kadar fotoğraf çekme, 720p çözünürlüğüne kadar da video kaydetme imkanı tanıyor.

Duvara, çite veya bir ağaca sabit bir şekilde yerleştirebileceğiniz Bird Buddy, sahip olduğu yapay zeka sayesinde de birçok kolaylık sağlıyor. Bir kuş yem yemek için konduğunda bunu algılıyor ve mobil uygulama üzerinden size bildirim göndererek durumdan haberdar ediyor. Ayrıca yapay zeka sayesinde kuşu görüntüsünden ve sesinden tanıyarak, veritabanında kayıtlı olan bin kuş türü arasından hangisi ile karşı karşıya kaldığınızı da ayrıca belirtiyor.

Kus-Populasyonlarini-Yakindan-Tanimanin-Rahatligi-Bird-Buddy-SkipAdds

Bird Buddy, mobil uygulaması sayesinde de kendi deneyiminizi kayıt altına almanıza ve dilerseniz kaydettiğiniz görüntülerle kendi koleksiyonunuzu oluşturmanıza da imkan tanıyor. Oyunlaştırılmış bir arayüze sahip olan uygulamada, görmüş olduğunuz her kuş türü için ayrı bir rozet kazanarak o kuş türü için gerekli olan görevi de tamamlamış sayılıyorsunuz.

Dünya genelinde yaklaşık 9 bin ile 10 bin arasında bir kuş türü olduğu belirtiliyor. Veritabanında şu an için bin adet kuş türü kayıtlı olsa da, kullanıcı verileriyle bu rakamın zaman içerisinde artırılması hedefleniyor.

Şu an için Kickstarter üzerinden fonlanan ve Eylül 2021’de teslim edilmeye başlanması planlanan proje kapsamında alacağınız 154 dolarlık paketle; süresiz Bird Buddy uygulamasının, ek aksesuarların, kameranın ve kuş evinin sahibi olmak mümkün.

Görsel: Kickstarter

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir