Dijital Avatarların Perakende Endüstrisinde Yarattığı Stratosferik Etki

Gucci ve The North Face, dijital dünyadaki varlıklarının etkisini artırarak perakende satış kanallarında yaşanan olumsuz etkileri kırmaya çalışıyor.

Uzun zamandır hayatlarımızın ve dijital deneyimlerimizin birer parçası olan avatarlar, farklı teknolojik evrelerden geçtikten sonra -pazarlama sektörü özelinde- daha adaptif bir kalıba büründü. Moda endüstrisinin oyun dünyasında kendisine bir alan yaratmasının ardından yaşanan gelişmeler, dijital ve oyun içi benliklerimizin her zamankinden daha gerçekçi ve daha duygusal karakterlere sahip olmasını sağladı. Dijital ekosistemde yaşanan bu ve benzeri atılımlar, COVID-19 sürecinden fazlasıyla etkilenen global oyuncular için yaşanan olumsuz dalgalanmalara su serpecek opsiyonlar yarattı.

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yapılan araştırmaların sonucundan yola çıkarak da globaldeki oyuncuların durumunu istatistikler üzerinden okumak pek de zor değil.

dijital avatarlarin perakende endustrisinde yarattigi stratosferik etki SkipAdds EUROSTAT
EU-27, development of retail trade volume according to product groups, 2020 Feb 2021

Ancak yapılan tahminlere göre; 2019 yılında  % 5,2 olan perakende satışlarındaki büyüme oranı, 2020 yılında yaklaşık % 10 değer kaybederek % -5,7 seviyelerine kadar geriledi. Bu rakamların ise 2021 yılında eski pozisyonunun üzerine çıkarak, % 7,2 seviyelerinde seyretmesi bekleniyor.

dijital avatarlarin perakende endustrisinde yarattigi stratosferik etki SkipAdds statista
Forecast for retail sales growth worldwide from 2018 to 2022, Statista

COVID-19 gibi perakende sektörünü doğrudan etkileyen olumsuz senaryolar haliyle, global ölçekli markaların dijital ekosistemdeki varolma politikalarında ve hızlı aksiyon almak konusundaki karar mekanizmalarında büyük bir ivme yarattı. Perakende endüstrisinin dijital dünyada, e-ticaret kanalları haricinde, nasıl ve ne şekilde yer alacağına değinmeden önce yaşanan gelişmeleride değerlendirmek gerekiyor elbette.

Geçtiğimiz aylarda kullanıcıların kendi oyunlarını tasarlamalarına olanak sağlayan çok oyunculu ‘oyun oyunu’ RobloxAltimeter Capital ve Dragoneer Investment Group liderliğinde gerçekleştirilen finansman turundan 520 milyon dolar topladı. Ancak endüstri takipçileri bu rakamları bir kenara bıraktı ve şirketin dijital avatar girişimi Loom.ai’yi satın almasıyla daha çok ilgilendi. Bunun en önemli neden ise; yüksek görüntü kalitesine sahip üç boyutlu avatarlar tasarlayan Loom.ai’nin, blok karakterleri bünyesinde barındıran Roblox’a ne gibi bir fayda sağlayacağı oldu. Oyun sektörünün gelecekte evrileceği noktanın sinyallerini veren bu atılım, Roblox oyuncularının üç boyutlu avatarlarları aracılığıyla, gerçek hayatta olduğu gibi, iletişim kurabileceği anlamını da taşıyor.

Ayrı bir parantez içerisinde üç boyutlu avatarların sunduğu sanal deneyimlerin nereden başlayıp nereye gittiğine de özet bir şekilde bakmak gerekiyor. Sinematik avatarların gelişiminde yaşanan atılımlar ve vücut hareketlerinin gerçek zamanlı aktarılabiliyor olması sayesinde, COVID-19 döneminde düzenlenen sanal etkinliklerin gerçekleşme oranında ciddi bir artış yaşandı.

  • 13 ve 14 Kasım’da Lil Nas X ve Roblox, tamamen Roblox bünyesinde gerçekleştirilen sanal konser deneyimiyle 30 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı.

Dijital avatarlara ev sahipliği yapan Fortnite sahnesi

Roblox ve Lil Nas X iş birliğinde gerçekleştirilen konser türünün ilk örneği değil.

  • On milyondan fazla ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Fortnite ve Marshmello sanal konserinin yanı sıra, yine Fortnite tarafından düzenlenen Travis Scott konseri gibi çeşitli örnekler de vermek mümkün.

dijital avatarlarin perakende endustrisinde yarattigi stratosferik etki SkipAdds

Pekomon’un 25. yılı ve sanal konser deneyimi

  • 27 Şubat’ta Pokemon’un 25. yılına özel tasarlanan sanal konser deneyimi ise en güncel örneklerden. Post Malone iş birliği ile gerçekleştirilen konser, CGI alt yapısıyla tasarlandı ve konserde Psycho, Circles, Congratulations ve Only Wanna Be With You parçalarına yer verildi.

Oyun sektöründe ve dijital dünya içeriklerinin geliştirilmesi konusundaki atılımlardan yola çıkarak perakende satış kanallarında yaşanan olumsuz etkiyi kırmak isteyen Gucci ve The North Face gibi markalar, bu imkanlardan yararlanabilmek için dijital dünyadaki varlıklarına stratosferik bir atmosfer yaratmaya çalıştı.

Global ölçekli giyim ve moda markalarının bu yeni pazarı tanımasının ardından alınan kararla; The North Face ve Gucci, Pokemon Go için oyun içi donanımlar sunmaya başladı. Ayrıca Gucci, ünlü avatar müşterileri için giysi ve aksesuar seçeneği sunmak amacıyla Genies ile ortaklık kurdu. Geneis ile yapılan bu yeni iş birliğinin en önemli yanı ise, Geneis üzerinden tasarlanan sinematik üç boyutlu dijital avatarın farklı uygulamalarda ve çevrelerde de kullanılabiliyor olması.

dijital avatarlarin perakende endustrisinde yarattigi stratosferik etki SkipAdds 1avatar

Gucci daha önce de aldığı kararın ardından, The Sims 4 topluluğu için oluşturulan özel içerikle ve sürdürülebilirliğe odaklanan bir projeyle,  Gucci Off The Grid koleksiyonunda yer alan parçalardan bazılarını yeniden tasarlamıştı.

Dijital avatarlar ve Geneis gibi çeşitli şirketler üzerinden geliştirilen bu yeni pazar yeri, daha önceki yıllarda yalnızca markaların tanıtım kampanyalarını devam ettirdikleri iş birliklerinden ibaretken, perakende satış kanallarının sanal versiyonlarına kapı araladı. Moda endüstrisinin global oyuncuları tarafından hazırlanan dijital koleksiyonlar ve markaların sundukları oyun içi donanımlar da bunun en büyük kanıtı.

Görsel: Instagram
*Kapak fotoğrafı düzenlenmiştir.4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir