Sığırcık Kuşlarının Sessis Dansı Søren Solkær

Karakteristik renk paleti ve sinematik tavrıyla tanınan fotoğraf sanatçısı Søren Solkær, doğada yakaladığı amorf şekillerle BLACK SUN projesini oluşturdu.

Yaşamın yüklü varlığını bilme, tanıma ve bununla temas kurma arzumuz bizi anlam arayışına sürükledi. Zaman içerisinde de bu gerçekliğe ulaşmanın türlü yolu keşfedildi ve irdelendi. Gerçekliğin gölgesi olan fotoğraf da, bu anlam arayışının varlığını ışık aracılığıyla mümkün kıldı. Doğanın kendi içerisinde yaşadığı devinimde barınan büyüleyici yanıtlar, olağanüstü manzaralar ve türlü kompozisyonlar bu sayede ortaya çıktı. Bu anlam arayışı içerisinde farklı disiplinler mevcut olsa da, bu süreç başlı başına ‘öteki’ olanın gizemine kapı araladı.

‘Öteki’ olanın gizemine aranan yanıt, çağlar boyu bireysel farklılıklar gösterecek ve gizemini koruyacak olsa da bu süreçte ortaya çıkan eserler her şeyden önce önemli görsel tecrübelerin yaşanmasını sağladı.

Kendine özgü müzisyen portreleriyle tanınan Danimarkalı fotoğraf sanatçısı Søren Solkær’da bu görsel tecrübenin mimarlarından birisi. Karakteristik renk paleti ve fotoğraflarında sergilediği sinematik tavrıyla tanınan fotoğraf sanatçısı, doğanın içerisinde yakaladığı amorf şekillerle BLACK SUN isimli projesini oluşturdu.

Sigircik Kuslarinin Sessiz Dansi BLACK SUN Soren Solkaer SkipAdds 3
Sigircik-Kuslarinin-Sessiz-Dansi-BLACK-SUN-Soren-Solkaer-SkipAdds
Sigircik-Kuslarinin-Sessiz-Dansi-BLACK-SUN-Soren-Solkaer-SkipAdds

Søren Solkær ve sığırcık kuşlarının geniş sahnesi

Güney Danimarka’nın bataklıklarını geçiş noktası olarak sığırcık kuşlarının boy gösterdiği ve devam eden BLACK SUN projesi kapsamında, Søren Solkær gökyüzünde oluşan sessiz manzaralara odaklandı. Sığırcık kuşlarının bir noktadan bir noktaya giderken veya çevreden gelen dış etkenlere karşı verdiği tepki bu amorf şekillerin de artmasına neden oluyor.

Sigircik-Kuslarinin-Sessiz-Dansi-BLACK-SUN-Soren-Solkaer-SkipAdds
Sigircik-Kuslarinin-Sessiz-Dansi-BLACK-SUN-Soren-Solkaer-SkipAdds

Gökyüzündeki mürekkep eskizlerini ve kaligrafik çalışmaları andıran BLACK SUN projesindeki fotoğrafların yanı sıra Søren Solkær‘ın çalışmalarının tamamına sanatçının internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görsel: Søren Solkær

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir