Optik Sistem Temelli Açık Hava Dijital Heykel Sergisi : Unreal City

Acute Art ve Dazed Media tarafından Unreal City adıyla gerçekleştirilecek olan açık hava artırılmış gerçeklik festivali, optik sistem temelli 36 dijital heykeli 24 noktada sergilemeye hazırlanıyor.

Artırılmış gerçeklik birçok alanda çalışmanın yapıldığı, gün geçtikçe hayatlarımızda daha fazla yer edinmeye başlamış bir teknoloji. Bu teknoloji geliştirilme aşamasında pek çok farklı alanda kullanılmaya başlansa da, zaman içerisinde kendisine daha geniş kullanım alanları yaratacağı şüphesiz bir gerçek. Hatta şimdiden COVID-19 salgını nedeniyle kapalı olan; sinemalar, tiyatrolar ve müzeler için alternatif etkinlik alanları yaratıyor.

Kullanılan teknoloji dikkate alındığında ise artırılmış gerçeklik teknolojileri optik ve video temelli olmak üzere ikiye ayrılıyor. İkisinin tek farkı ise kurgulanan sahnelerin görüldüğü yerler. Optik sistemlerde bütünleştirilmiş sahne gözlük aracılığıyla gerçek dünyada görülebilirken, video temelli sistemlerde tasarlanan sahneler bilgisayar, tablet ve mobil cihaz üzerinde görüntülenebiliyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik temelli projeler üreten sanat prodüksiyon şirketi Acute Art ve Dazed Media tarafından Unreal City adıyla gerçekleştirilecek olan açık hava artırılmış gerçeklik festivali, optik sistem temelli dijital heykel sergisi olarak katılımcılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Optik-Sistem-Temelli-Acık-Hava-Dijital-Heykel-Sergisi-Unreal-City

Optik-Sistem-Temelli-Acık-Hava-Dijital-Heykel-Sergisi-Unreal-City

Unreal City dahilinde artırılmış gerçeklikle sergilenen 36 farklı dijital heykel

Unreal City projesi için Dazed Media ile iş birliği yapan Acute Art, proje kapsamında tasarlanan 36 farklı dijital heykeli Southbank’taki Waterloo Köprüsü ile Millennium Köprüsü arasındaki 24 noktada sergilemeyi planlanlıyor.

Thames nehri boyunca gerçekleştirilecek olan sergi; Olafur Eliasson, Cao Fei, Alicja Kwade, Koo Jeong A ve Marco Brambilla‘nin eserlerinin yanı sıra Darren Bader, KAWS, Bjarne Melgaard ve Tomás Saraceno’nun çalışmalarından oluşuyor.

Optik-Sistem-Temelli-Acik-Hava-Dijital-Heykel-Sergisi-Unreal-City-SkipAdds

Optik-Sistem-Temelli-Acik-Hava-Dijital-Heykel-Sergisi-Unreal-City-SkipAdds

COVID-19 salgını nedeni ile kapalı mekanlarda gerçekleştirilemeyen sanatsal aktiviteler, bu sayede açık hava da gerçekleştirilerek Unreal City’yle birlikte uygulama açısından geniş bir alana yayılıyor.

Çıplak gözle görülemeyen, 8 Aralık ve 5 Ocak tarihleri arasında yalnızca akıllı telefonlar sayesinde gezilebilecek olan sergi için yapılması gerekense oldukça basit. Ücretsiz bir şekilde indirilecek olan Acute Art uygulaması üzerinden, Unreal City sergisini deneyimlemek mümkün.

Optik-Sistem-Temelli-Acık-Hava-Dijital-Heykel-Sergisi-Unreal-City

Ancak organizatörlerin projeyi gerçekleştirmekteki asıl amaçlarının, sanat ve teknoloji dünyalarını herkesin erişebileceği bir şekilde birleştirmek olduğunu ayrıca ifade etmek gerek.

Görsel: Acute Art

 

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir