Ahşaptan Oyulmuş Minyatür Kinetik Heykeller

İtalyan ahşap oyma sanatçısı Uli Kirchler, devasa mimarilere minimal bir boyut kazandırarak ağaç parçalarından kinetik heykeller tasarlıyor.

Sarp ve erişilmesi zor olan yerlere inşa edilen kaleler, mimari açıdan da oldukça önemli figürler. Hem tarihi hem de mimari önemi olan bu yapılar, iki temel unsurdan oluşuyor. Kalın duvarları ve bu duvarlar üzerinde bulunan burçları. Bu iki unsuru baz alarak eserlerini oluşturan İtalyan sanatçı Uli Kirchler, bu devasa mimarilere minimal bir boyut kazandırıyor. 

Ahşap oyma sanatçısı olan Uli Kirchler, bu devasa yapıları işlediği ağaç parçalarında kinetik bir atmosfer yaratıyor.

Ahsaptan Oyulmus Minyatur Kinetik Heykeller Uli Kirchler SkipAdds

Kinetik heykellerin renk varyasyonlarını etkileyen mantarlar

Heykeli yapacağı ağacı seçtikten sonra uzun yıllar kurumasını bekleyen sanatçı, ahşapta kullanmak istediği renk tonu için de doğadan yardım alıyor. İşleyeceği ağaç parçalarındaki renk varyasyonları, ahşabın renginin solmasına neden olan bir mantar sayesinde ortaya çıkıyor. Ahşabın diğer doğal eğilimleri de, örneğin delikler ve çatlaklar, ortaya çıkacak olan tasarımın şekillenmesinde büyük bir rol oynuyor. 

Ahsaptan Oyulmus Minyatur Kinetik Heykeller Uli Kirchler SkipAdds 1 1
Uli Kirchler, Kinetik Heykeller
Ahsaptan Oyulmus Minyatur Kinetik Heykeller Uli Kirchler SkipAdds 2
Ahsaptan Oyulmus Minyatur Kinetik Heykeller Uli Kirchler SkipAdds 3

Tasarımlarda kullanılan ahşabın; gerçek kişiliği, deseni, rengi ve şekli ilk kesimin ardından ortaya çıkıyor. Ahşabın sahip olduğu doğal formu, Uli Kirchler’in tasarımına yön veriyor. Süreç tamamlandığında ise açılıp kapanabilir bir ahşap heykele dönüşüyor. Küçük bir bilek hareketiyle açılıp kapanabilen bu heykeller, işlendikten sonra da doğal halinden unsurlar taşımaya devam ediyor.

Görsel: Instagram, Uli Kirchler

Uli-Kirchler-Kinetik-Heykeller
4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir