Moda Endüstrisinin Oyun Dünyasındaki Yükselişi

Moda dünyası, ihtişamlı lansmanlar gerçekleştirmenin güç olduğu bir yılda pazarlama stratejilerini revize etmek zorunda kalarak oyunlara sızmaya başladı.

2020 yılında dünya genelinde ortalama olarak 2,7 milyar oyuncu vardı. Asya Pasifik bölgesi, küresel video oyun endüstrisinin kalbi oldu ve tahminlere göre, 2020 yılında bölgede 1,5 milyardan fazla oyuncu yer aldı. Bölge de bulunan oyunculardan da sektörel bazda toplam 78,3 milyar dolar gelir elde edildi. Bu rakamlar en fazla oyuncu sayısının bulunduğu ikinci bölge olan Kuzey Amerika’nın neredeyse iki katı. Üç aylık süre zarfı içerisinde dünya genelinde bir oyuncu, ortalama 123 dolar harcama yaptı. Ortalama bir oyuncunun hobisine ne kadar para ayırdığı göz önüne alındığında, oyun endüstrisinin milyarlarca değerinde olması elbette şaşırtıcı değil.

Bu rakamlar yalnızca bu pazarın ne kadar büyük olduğuna işaret etmiyor. Zaman içerisindeki büyüme potansiyelinin de sinyalcisi. Ve bu pazardaki oyuncu sayısının, 2023 yılına kadar 3 milyarı geçmesi bekleniyor.

Haliyle bu kadar büyük olan pazar, diğer endüstrilerin de radarına giriyor. Geçtiğimiz birkaç yıldır moda evleri, oyun dünyasına erişimlerini genişletmek için çalışıyor. Oyun ve moda endüstrileri arasındaki bu geçiş, gelişmekte olan bir ilişki ekseninde devam ediyor.

Oyun-Dunyasinda-Moda-Endustrisinin-Yukselisini-Takip-Etmek-SkipAdds
Görsel: K/DA, Louis Vuitton

COVID-19 konusuna moda evlerinin gösterdiği yaklaşımlar farklılık gösterdi; bazıları sınırlı sayıda katılımcıyla küçük ölçekli podyum gösterilerini tercih ederken, bazıları da LKM Lab’in tasarımcılar ve mode evleri için tasarladığı sanal podyumlar projesinde olduğu gibi, çevrimiçi platformlarda teknolojik alt yapıdan destek alarak yeni koleksiyonlarını tanıtmaya kararı aldı. 

Diğer birçok endüstri gibi, moda dünyası da yüz yüze yapılan ihtişamlı lansmanlar gerçekleştirmenin güç olduğu bir yılda, nasıl heyecan uyandıracağını hesaba katmak zorunda kaldı.

Balenciaga’nın alegorik macera kreasyonu

Bu stratejiyle yola çıkan Balenciaga, Sonbahar 2021 koleksiyonunu 6 Aralık tarihinde bir video oyununda tanıtmaya hazırlanıyor. Afterworld: The Age of Tomorrow adıyla tanıtılan oyun, 2031 yılında geçen alegorik bir macera özelliği taşıyor. Oyun hakkında yapılan açıklamalar şu an için pek detaylı olmasa da, tarayıcılar aracılığıyla oynatılabileceği belirtiliyor. 

Balenciaga’nın bu projesi elbette alanında ilk değil. Louis Vuitton ve Riot Games, ortak yenilik ve öncülük değerleri sayesinde, Paris’teki 2019 League of Legends Dünya Şampiyonası Finalleri için birkaç cephede iş birliği yaptı. Örneğin proje kapsamında Summoner’s Cup kupası için; seyahat çantası, Nicolas Ghesquière tarafından tasarlanan prestijli kostümler ve çeşitli dijital varlıklar tasarlandı.

Oyun-Dunyasinda-Moda-Endustrisinin-Yukselisini-Takip-Etmek-SkipAdds
Görsel: Louis Vuitton

Oyun sektörü ve moda evleri ilişkilerinde yaşanan bir diğer gelişme ise Gucci ve video oyun serisi The Sims arasında gerçekleşti. Gucci’nin genç yaratıcıları destekleme vizyonu ve insanlar ve gezegen için olumlu bir değişim yaratma taahhüdü ruhuna uygun olarak, The Sims 4 topluluğu için oluşturulan özel içerikle, sürdürülebilirliğe odaklanan bir iş birliği duyuruldu. Bu birliktelik kapsamında; Gucci Off The Grid koleksiyonunda yer alan parçalardan bazıları yeniden tasarlandı.

Orijinal tasarımlarına sadık kalarak revize edilen ve oyunsallaştırılarak dijitalleştirilen; şapkalar, ayakkabılar, sırt çantaları ve diğer aksesuarlar oyunculara sunuldu. Gerçek hayatta Gucci Off The Grid koleksiyonu; geri dönüştürülmüş, organik ve sürdürülebilir kaynaklı malzemelerle üretildiği için oyuncular Gucci Off The Grid parçalarını kullandıklarında, oyun içerisinde yeşil bir ekolojik ayak izi sahibi oluyorlar. Bu sayede karakterlerin ruh halleri pozitif olarak değişiyor.

Oyun-Dunyasinda-Moda-Endustrisinin-Yukselisini-Takip-Etmek-SkipAdds
Görsel: Gucci

Bir diğer markamız ise Burberry. Thomas Burberry, şirketini at üstündeki bir şövalye logosuyla temsil etmeyi seçmişti. Burberry’nin mirasına modern bir yorum getiren Burberry Kreatif Direktörü Riccardo Tisci logoyu yeniledi ve her sezonu yeni hayvan baskıları ve motifleri üzerine geliştirme fikrini inşa etti. Tisci’nin ‘hayvanların gücü ve sembolizmi’ni benimsemesinin ardından, küresel bir pop-up serisi ortaya çıktı. Tehdit altındaki hayvan habitatlarının korunması için Wildlife Works ile iş birliği yapılan bu seri ise; maymun, goril, pelikan, papağan ve cennet kuşları gibi çeşitli heykelleri içeriyor.

Bu pop-up serisinin tanıtımı içinse Snapcat ile ortak bir proje hayata geçirildi. Animal Kingom adıyla hayata geçirilen bu proje kapsamında, mağaza içi oyunlaştırılmış bir deneyim tasarlandı. Pop-up’lara gömülü Snapcode’ları tarayan müşteriler, Animal Kingdom dünyasında hayvanların canlandığını gördü.

Ayrıca Burberry, Twitch ile geçen yılın sonunda, salgın öncesi, ikisinin nasıl birlikte çalışıp yeni bir izleyici kitlesine nasıl ulaşabileceği hakkında görüşmelere başlamıştı. Görüşmeler sonunda; gerçekten canlı, interaktif ve asla tekrarlanmayacak bir deneyim yaratmak için el sıkışıldı.

Bu kapsamda İlkbahar / Yaz 2021 koleksiyonu, sanal konuklara gösterinin birden çok perspektifini aynı anda görüntüleme, Twitch’in sohbet işlevi aracılığıyla sohbet etme ve kişisel, kapsayıcı bir deneyim yaratma konusunda ön ayak olmayı amaçlıyor.

Oyun-Dunyasinda-Moda-Endustrisinin-Yukselisini-Takip-Etmek-SkipAdds
Görsel: Burberry (Düzenlenmiştir.)

Dijital moda

Aynı duygu, Los Angeles merkezli DressX‘i harekete geçirdi. Kurucuları Daria Shapovalova ve Natalia Modenova, sosyal medyanın yükselişi göz önüne alındığında moda haftalarının artık bir araç olarak geçerli olmayacağını düşündü ve yeni bir arayış içerisine girdi. Bu arayışın ardından ise sürdürülebilir düşünceye ayak uyduran dijital moda perakende platformu doğdu.

Kısacası çektiğiniz resimlerde kullanabilmek için dijital kıyafetler alabildiğiniz bir site. Çalışma mantısı ise oldukça basit. İstediğiniz kıyafeti arayıp bulduktan sonra, satın almak için tıklamanız ve ardından elbisenin uyarlanması ve bedeninize tam oturması için bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Bütün işlemleri gerçekleştirdikten sonra ise size gönderilecek olan fotoğrafta, satın aldığınız elbise üzerinizde duruyor olacak.

Son iki yıldır sanal moda prototiplerinin araştırıldığı FIT Tasarım ve Teknoloji Laboratuvarı‘nın Yönetici Direktörü Michael Ferraro ise yeni çağ gereksinimiyle alakalı, “Giyinebilen ve canlandırılabilen 3 boyutlu avatarlara sahip olmak, moda tasarımcıları için heyecan verici bir fırsat yaratıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Eğlence pazarının yükselen yıldızı ve şımarık çocuğu oyun endüstrisine olan bu ilgi, gün geçtikçe daha çok kendisini hissettirecek gibi. Zamanla tüketici analizlerini temel alan reklam öğesi tabanlı stratejilere daha çok önem verilecek olsa da, bu anlayış daha iyi ölçüm sunmanın yanı sıra yaratıcılığın daha çok öne çıkmasını da sağlayacak. Sanırım bu durum da en çok tüketiciye ve oyunseverlere yarayacak.

Kapak: K/DA
Görsel: K/DALouis Vuitton, Gucci, Burberry

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir