IKEA’nın Dünyayı İstila Eden Yemek Artıklarıyla Savaşı

Instinct BBDO tarafından IKEA için yaratılan proje, yılbaşı arefesinde gıda saklama ürünleri üzerinden yemek israfı konusuna ütopik bir çizgide vurgu yapıyor.

Birleşmiş Milletler, yıllık küresel gıda atıklarını kilo bazında 1.3 milyar ton olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca yıl genelinde çöpe giden yemek artıklarının da yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir maddi hacime sahip olduğu belirtiliyor. Tabi ki oranlar incelenirken yalnızca bunlara da bakmamak gerek. Yemek artıkları maddi olumsuzlukların yanı sıra çevresel faciaları da beraberinde getiriyor. Dünya genelinde ortaya çıkan 1.3 milyar ton yemek atığının yalnızca üretimi, 3.3 milyar tonluk karbon ayak izine sahip.

Çevresel ve maddi tasarruf sağlamak için de temelde iki basit yöntem mevcut. Yeteri kadar yemek yaparak ya da artan yemekleri saklama kaplarında muhafaza ederek iktisatlı bir tutum gerçekleştirmek mümkün.

Instinct BBDO tarafından IKEA için yaratılan proje de bu iki iktisatlı ve çevreci davranışa, yılbaşı arefesinde gıda saklama ürünleri üzerinden ütopik bir çizgide vurgu yapıyor.

Ikea nin Dunyayi Istila Eden Yemek Artiklariyla Savasi SkipAdds 1
kea-nin-Dunyayi-Istila-Eden-Yemek-Artiklariyla-Savasi-SkipAdds

IKEA’dan yılbaşı yemeklerine açık davet

IKEA bu yeni reklam filmiyle müşterilerini; yılbaşı, doğum günü, yıldönümü gibi özel etkinlikler için kurulan masalarda kalan yemekleri çöpe atmak yerine saklama kaplarıyla muhafaza ederek yemek tasarrufu yapmaya davet ediyor.

kea-nin-Dunyayi-Istila-Eden-Yemek-Artiklariyla-Savasi-SkipAdds-6

Yılbaşı gecesi dışarıda vakit geçiren bir çocuğun etrafında gelişen olay örgüsünde, gökyüzünden devasa yemek artıkları yağmaya başlıyor. Yaşadıkları sonrasında şaşıran ve korkudan koşmaya başlayan karakterin karşısına bu esnada türlü türlü yiyecek engelleri çıkıyor. Koşarken de gökten devasa boyutlardaki; ananas, peynir dilimi, biftek, salatalık gibi yiyecekler düşmeye devam ediyor.

Karakter eve girdiğinde yılbaşı gecesi için özel olarak kurulan masa ile karşı karşıya kalıyor. Annesi ile göz göze geldiğinde ise artan yemekleri çöpe döktüğünü fark ediyor. Kısa süreli gergin bir bakışmanın ardından çocuğun annesi de ister istemez dışarı bakıyor. O yemekleri çöpe dökmeye devam ettikçe gökten daha fazla devasa yemek artığı yağdığını fark ediyor.

Ikea-nin-Dunyayi-Istila-Eden-Yemek-Artiklariyla-Savasi-SkipAdds

Raiders of the Lost Ark filmindeki kaya sahnesini andıran devasa mandalinanın yer aldığı reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Künye

İşveren: IKEA Rusya
Pazarlama Müdürü: Inna Romagnoli
Pazarlama İletişimi Yöneticisi: Anna Fokina
İçerik Yöneticileri: Julia Gorina & Olga Trukets
Dijital İçerik Yöneticileri: Galina Malashkova
Ajans: Instinct BBDO
Yaratıcı Yöneticiler: Yaroslav Orlov & Roman Firainer
Yaratıcı Ortaklar: Antonina Pirogova & Evgeny Golovan
Strateji Planlama Yöneticisi: Anna Zakharova
Müşteri İlişkileri Yöneticisi: Marina Vershinina
Grup Hesap Yöneticisi: Irina Gornova
Uzman Hesap Yöneticisi: Ksenia Mikhaylova
Prodüktör: Tatiana Dmitrieva 
Prodüksiyon: Alfa Film
Yönetici Yapımcı: Petr Ilin
Prodüktör: Leonid Lukyanov

Görsel: Vimeo

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir