Binlerce Kadının Sesiyle İşitsel Dilekçe Oluşturmak: #voiceforjustice

Cinsel istismara maruz kalan kız çocukları için yaratılan #voiceforjustice, adalet için sesini yükselten ve bu sesi bağışlayan kadınlardan global dayanışma ağı oluşturmayı hedefliyor.

Her yıl 15 bin Nepalili kız çocuğu cinsel istismara maruz kalıyor. Ve bu rakamın dünya genelinde 2 milyon gibi korkutucu rakamlara ulaştığı belirtiliyor. Kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel istismarın yaşanmasının yanı sıra bir diğer üzücü tablo da, suçların yalnızca yüzde 1‘lik kısmına cezai yaptırım uygulanıyor olması. Cezai yaptırım uygulanmayan ve hukuki olarak sonuçlandırılan durumlarda ise birçok ülkede toplum bu çocukları kurban olarak değil, suç ortağı olarak görüyor.

Yaşanılanların ardından cinsel sömürüden kurtulan kız çocuklarında oluşan travmaların iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması da zorlaşıyor. Bu süreçte istismara uğrayan kız çocuklarını desteklemek ve onları topluma kazandırmak için başlatılan #voiceforjustice, bu sürece destek olmayı amaçlıyor.

Binlerce Kadinin Sesiyle Isitsel Dilekce Olusturmak voiceforjustice SkipAdds 1

Seslerin birleştirici gücü: #voiceforjustice

Sinema oyuncusu ve model Famke Janssen ve 2018 Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad öncülüğünde başlatılan ve kadınların ortak sesi olması hedeflenen #voiceforjustice projesi kapsamında; dünyanın farklı yerlerinden katılan birçok kadının sesinden işitsel bir dilekçe oluşturuluyor.

Binlerce-Kadinin-Sesiyle-Isitsel-Dilekce-Olusturmak-voiceforjustice-SkipAdds
Binlerce-Kadinin-Sesiyle-Isitsel-Dilekce-Olusturmak-voiceforjustice-SkipAdds

Joe Public Take-Away Advertising tarafından Free a Girl için imza toplama kampanyalarına alternatif olarak yaratılan proje, adalet için sesini yükselten ve bağışlayan bütün kadınların sesini birleştirerek global bir dayanışma ağı oluşturmayı hedefliyor.

#voiceforjustice için sesini bağışlamak isteyen kadınlar, bu işlemi Free a Girl’ün internet sitesi içerisinde kolay bir şekilde halledebiliyor. Bunun için oluşturulan internet sayfasındaki ortak metni okumak ve bu esnada ses kayıt tuşuna basmak yeterli. Metini okuduktan sonra da yapılacak işlemler oldukça basit. Sadece kaydı tamamlayıp, ses dosyasını yükle butonuna tıklamak gerekiyor. Dünyanın farklı yerlerinden bağışlanan ses dosyaları birleştirilerek de işitsel bir dilekçe oluşturuluyor.

Binlerce-Kadinin-Sesiyle-Isitsel-Dilekce-Olusturmak-voiceforjustice-SkipAdds
Binlerce Kadinin Sesiyle Isitsel Dilekce Olusturmak voiceforjustice SkipAdds 5

Durumun ciddiyetine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve adli sistemlerin sağlıklı bir şekilde uygulanması için toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla oluşturulan işitsel dilekçenin; Nepal’deki gerekli bakanlıklara, çeşitli hükümetlere ve Birleşmiş Milletler’in yanı sıra diğer evrensel kuruluşlara ulaştırılması hedefleniyor.

Free a Girl Kurucusu Evelien Hölsken: “Hepimiz cinsel sömürüden kurtulan çocuklar için konuşmalıyız, bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan adalet için seslerini yükseltmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullanarak, dünyanın çeşitli noktalarındaki kadınları seslerini bağışlamaya davet ediyor.

Kampanyaya Free a Girl’ün internet sitesi üzerinden iki farklı opsiyonla destek olmak mümkün. #voiceforjustice için istediğiniz bir miktarı bağışlamanın yanı sıra kadınlar seslerini de bağışlayarak katılım gerçekleştirebiliyor.

Künye

Müşteri: Free a Girl
Kurucu, CEO: Evelien Hölsken
Proje Yöneticisi: Evelien Hölsken
Pazarlama ve İletişim: Anne Vis
Yaratıcı Ajans: Joe Public Take-Away Advertising
Yaratıcılar: Lesley Jutte, Marcel Hartog
Prodüktör: Sandra Derogee
Strateji Yönetmeni: Jeroen van Eck
Yaratıcı Yönetmen: Antoine Houtsma, Marcel Hartog
Prodüksiyon: Joe Public Shoot
Ses Tasarım: MacLoud Sound

Görsel: YouTube

4cfa1e48b355e0541a91ee37cc399d84?s=96&d=mm&r=g
Fatih Duranhttps://skipadds.com
Kurucu, Genel Yayın Yönetmeni

Bunlar da ilginizi çekebilir